Jak Szybko i Zabawnie Opanować Żonglowanie 3 Piłkami

Jak Szybko i Zabawnie Opanować Żonglowanie 3 Piłkami

Nauka Żonglowania 3 Piłkami – hacks

  • Staraj się utrzymywać postawę ciała wyprostowaną z ugiętymi rękami pod kątem 90 stopni
  • Staraj się trzymać łokcie przy ciele
  • Podczas łapania zwracaj uwagę na „nie łapanie” piłki -mocny chwyt kosztuje czas i potem go brakuje w następnych etapach ruchu. Możesz ćwiczyć robiąc z ręki koszyczek i trzymając ją otwartą.
  • Podczas rzucania celuj prawą ręką w obszar nad lewym barkiem i lewą w obszar nad prawym barkiem. Eliminuj zbędne ruchy, szczególnie przydatna jest tu faza I.
  • Nagradzaj się w myślach za dobrze wykonane ruchy i rzuty
  • Nie przyspieszaj faz, jeśli nie chcesz się narazić na frustrację, znudzenie i zmęczenie.

Fazy nauki

FAZA 1 – Rzucanie pojedynczą piłką – ta faza powinna być wykonywana ze szczególną starannością. Pomocne mogą być kółka – do pobrania poniżej. Kółka wieszamy na ścianie i wykorzystujemy celując w przestrzeń między naszymi oczami a obrysem kółka. Jak pokazano na filmie. Nie trafiamy bezpośrednio w kółka! Kółka mają na celu poprawę naszej celności , a ich średnica przekłada się na zakres ruchu ręki w fazie łapania (przynajmniej powinna 🙂 ). Uczymy się ruchu piłki w kształcie litery M. Kolejność elementów pokazałem na obrazku obok. Celem tej fazy jest wyrobienie automatycznego ruchu. Czas 5-10 dni.

W tej fazie podrzucałem bez muzyki, jedynie licząc celne rzuty (w przestrzeń widzenia koła). Za każdym razem liczyłem do 1000 trafień w dowolnej formie, np. setkami. Po około 5 dniach zacząłem dodawać 2 piłkę bo zauważyłem, że robi się to automatyczne i bezwysiłkowe.

FAZA 2 – Rzucanie dwiema piłkami. Dokładając, kolejną piłkę należy rzucać tak jak w fazie 1, z tym, że jedna piłka jest wiodąca. Należy rzucać najpierw piłkę wiodącą. Piłka 2 startuje z opóźnieniem. Także patrzymy na koła. Ja dalej liczyłem rzuty celne – w pole widzenia obu kół i tylko wtedy gdy obie piłki trafiły. Ta faza zajęła mi kilka dni i pod jej koniec zwiększyłem tempo i zacząłem rzucać nie licząc do 1000 tylko słuchając 16 min muzyki (4 utwory po 4 min) .

Faza 3 – Rzucanie 3 piłkami z jednym przelotem wszystkich piłek. W tej fazie dokładamy kolejną piłkę i rzucamy tak żeby wszystkie piłki były 1 raz rzucone na cykl.

Rzucamy 1-2-3 łapiemy i rzucamy 3-2-1 łapiemy.

Trudności: Należy unikać podawania jednej z piłek. Jeśli fazy 1 i 2 były zrobione wystarczająco dokładnie, to ta faza będzie małym oporem, bo nowe wzorce są już zapisane i mogą przejąć kontrolę. Jeśli nie, to mogą wystąpić tendencje do podawania piłki, lub opór przed rzutem (np. jeśli w 2 fazie piłki były rzucane na raz)

Faza 4 – Rzucanie 3 piłkami z jednym przelotem i jednym powrotem. W tej fazie dokładamy dodatkowy rzut powrotny 1 piłki. Na rysunku jest pokazane jak to wygląda dla prawej ręki. Dla lewej startujemy odwrotnie.

Rzucamy podobnie jak w poprzedniej fazie tylko teraz odrzucamy z powrotem piłkę 1.

FAZA 5 – Rzucanie 3 piłkami i pełny cykl. Po 1-2 dniach fazy 4 poczujecie chęć dodania kolejnego rzutu, teraz są to oczywiście powroty piłek i kolejne cykle. Raczej nie powinno to być niczym trudnym, gdyż nawet jak będziecie rzucać schemat z fazy 3 lub 4, to co któryś raz wyjdzią wam dodatkowe rzuty i świetnie. Trochę cierpliwości i będzie wychodzić z coraz większą częstotliwością!

(W przygotowaniu) W czym pomogło mi żonglowanie – już w pierwszych dniach! Oraz o co tyle krzyku 🙂